Cannes Gezilecek Yerler

Cannes yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek olağanüstü bir şehirdir. Cannes Akdeniz sahilinde, cazibesi ile ve özellikle Mayıs ayındaki Cannes Film Festivali sayesinde yüzbinlerce turisti ağırlar. Büyük bir sahil kenti olmakla birlikte beyaz kumlu ve ücretsiz plajları vardır. Kentin aynı zamanda Rus ve İngiliz kralların bir zamanlar tatil yapmak için tercih etmesine neden olan şatafatlı bir yanı vardır.

Efsanevi Cannes şehri Cote d’Azur’un tüm ihtişamını ve cazibesini üzerinde taşır. Özel plajlar ve lüks yatların yer aldığı marinaları, şık caddeleri, lüks otelleri ve şık restoranlarıyla Golfe de la Napoule koyunda yer alan büyüleyici bir kenttir. Akdeniz iklimine sahip olup yıl boyu ılık bir havası olan kentte Mayıs ayından Ekim ayına kadar deniz sezonu yaşanır. Cannes sokaklarını yapraklı palmiye ağaçları süsler ve ziyatçiler yarı-tropikal çiçekler içinden geçerek denize ulaşır. Cannes’ın prestijli sinema festivali 1946 yılından beri kentin en önemli etkinliğidir. Dünyanın en ünlü film yıldızlarının katıldığı kırmızı halılı film galaları uluslararası bir üne sahip olmuştur.

Le Suquet (Eski Cannes)

Körfezin üst bölümündeki Mont Chevalier yamaçlarında bulunan Eski Cannes Bölgesi eski balıkçı köyünü temsil eder. Yamaçtaki semt olağanüstü bir Akdeniz manzarasına sahiptir. Yüzyıllar öncesinin atmosferini hala koruyabilen bu semtte turistler eski dar merdivenleri, geniş avlulu evleri, kentin antik duvarları gibi tarihi kalıntıları ziyaret ederler. Semtin merkezinde eski bir kilise olan ve 11. yüzyıldan kalan Tour du Mont Chevalier gözetleme kulesi bulunur. Bu kulenin tepesinden sahile, körfeze ve Lerins Adaları’na kadar olağanüstü bir panoramik kent manzarası görülebilir. Kentin ana alışveriş caddelerinden biri olan Rue Meynadier’in kalabalık sokaklarında özel gurme butiklerini bulabilirsiniz. Eğer Fransız modasının tasarım ürünlerinin satıldığı butikleri görmek isterseniz birkaç blok ötedeki bir diğer alışveriş caddesi olan Rue d’Antibes’e geçebilirsiniz.

La Croisette Caddesi

Fransa’nın en şık caddelerinden biri olan bu zarif bulvar Cannes’daki turistik aktivitelerin merkezidir. Cadde boydan boya Fransız mimarisini yansıtan Ritz Carlton ve Belle Epoque gibi lüks otellerle kaplı olmakla birlikte villalar ve lüks butikler de konaklama alternatifleridir. Cadde boyunca uzanan yürüyüş yolu Akdeniz ve Lerins Adaları’nın muhteşem manzarasına sahiptir. Cadde bir korsan gemisi olan Neptün’ün demirlediği bir yat limanına kadar uzanır. Bu etkileyici gemi bir macera filmi için set olarak inşa edilmiş olup bölgenin cazibe merkezlerindendir. Caddenin doğu tarafında rıhtıma yerleştirilmiş lüks yatların yer aldığı Croisette Yat Limanı bulunur. Caddeye yürüme mesafesindeki bu limandan Cannes Yat Kulübü tarafından düzenlenen turlar düzenlenir. Spor sporlarına ilgi duyanlar bir yelken okulu olan Port Palm Beach’i de görmek isteyebilirler.

Cannes Kongre ve Festival Sarayı

Cannes Film Festivali’nin düzenlendiği bu bine 1892 yılında yapılmış olup kentte yıl boyunca yapılan etkinlikler, konferanslar ve festivaller için kullanılmaktadır. Film Festivali’yle birlikte G20 Zirvesi, Uluslararası Müzik Fuarı MIDEM, Uluslararası Televizyon Fuarı MIPTV gibi etkinliklere de ev sahipliği yapar. Salon sergiler için 25 bin metrekarelik alan sahip olup çok sayıda oda, oditoryumla birlikte gelişmiş ses ve ışıklandırma sistemlerine sahiptir. Etkileyici kompleksinde ses stüdyoları, görsel-işitsel donanımlar, eşzamanlı çeviri ekipmanları ve büyük projektörler gibi çeşitli teknik cihazlar bulunur. Binada bir restoran da bulunmaktadır.

Cannes Film Festivali

Fransız Rivierası’ndaki (Fransa’nın Akdeniz şeridi) en etkileyici organizasyonlarından biri olan Film Festivali Cannes’a her yıl ünlülerin parıltısını getirir. Bu kırmızı halı etkinliği kesinlikle Cannes’taki en büyük anlardan biridir. Kentin en gözde turistik olaylarından olan festival boyunca dünyanın dört bir yanından gazeteciler, film yıldızları ve yapımcılarıyla onların hayranları kalabalığa katılır. Başlangıçta Venedik Film Festivali’ne rakip olmak için başlayan bu festival zamanla uluslararası bir üne sahip olmuştur.

Castre Müzesi

Cannes Körfezi’ne karşı bir tepede, eski bir Ortaçağ manastırı olan müze sahil şeridini ve denizi gören muhteşem bir manzaraya sahiptir. Akdeniz antikalarının, Kolomb öncesi antik sanatın ve 19. yüzyıl pastoral tabloların olağanüstü bir koleksiyonuna sahiptir. Birkaç odada Avustralya ve Himalayalar’dan egzotik sanat eserleri bulunur. Bununla birlikte dünya çapında geniş müzik aletleri koleksiyonu bulunur. Ziyaretçiler binanın 12. yüzyıldan kalış olan kulesine çıkarak Cannes’ın çevresinin 360 derecelik nefes kesici manzarasını görebilirler. Müzenin avlusu yeşil ortamın tadını çıkarmak ve dinlenmek için idealdir. Müze saat 10 ile 19 arasında açık olup giriş ücreti yetişkinler için 6, gençler için 3 euro’dur. Rehberli turlara katılmak isterseniz ücret 10 euro olup her gün saat 14:30’dadır.

Notre-Dame Kilisesi

Cannes’ın en önemli kilisesi olan Notre-Dame l’Esperance 1500’lü yıllarda inşa edilmiş tir. Yapıldığı dönemden kalma ahşap bir Aziz Meryem heykelinin de yer aldığı kiliseye girerken sakin iç mekanından ve gotik tarzından etkilenebilirsiniz. Kilise ayrıca Rönesans döneminde, 1857 yılında kurulmuş olup yakın zamanda yenilenen bir binaya da sahip olarak mimari tarzların bir karışımı halindedir. 16. yüzyıla kadar uzanan eski mezarlıkların da bulunduğu kilise İkinci Dünya Savaşı sırasında geçici olarak hastane olarak kullanılmıştır. Bugün ise kilise hala bir ibadet alanı olmakla birlikte Temmuz ayında popüler bir etkinlik olan Suquet Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapar.

Halk Plajları

Cannes manzaralı plajlarıyla ve sakin Akdeniz suları ile ünlüdür. Cannes yaklaşık 7 kilometrelik bir plaja sahiptir. Pek çok farklı seçenek ile her ziyaretçinin bir şeyler bulabildiği Cannes’daki plajların birçoğu otellerin özel mülkü olsa da birkaç kumsal halka açıktır. Bu plajların en popüler olanları Mace Plajı ile Croisette Caddesi’ne yakın Zamenhof Plajı’dır. Bu plajlar şezlong ve şemsiye kullanımı için 4 ile 7 euro arasında bir ücret talep ederler. Turizm sezonu boyunca sabah 8:30 ile akşam 18:30 arasında hizmet veren plajların yanında ayrıca balıkçı limanlarının yakınında altın kumlu muhteşem bir plaj olan La Bocca Plajı yer alır. Plaj ücretsiz kullanılabilir.

La Californie

Olağanüstü tatil villaları, yemyeşil bahçeler ve palmiyelerle çevrili bu büyüleyici alan dinlendirici bir akşam üstü gezintisi için mükemmel bir yerdir. Bölgenin güzelliklerini defalarca çizmiş olan Picasso da bir süre burada yaşamış ve gördüklerini resmetmiştir. Enfes binaların ve renkli peyzajın bu sanatçıyı nasıl etkilediğini anlamak kolaydır. Semtte ayrıca Alexandre Bulvarı üzerinde bir Rus kilisesi olan Eglise Russe yer alır ve görülmeye değerdir.

Vieux Limanı

Cannes’ın olağanüstü Akdeniz manzarasına sahip Eski Vieux Limanı tarihi Le Suquet semtinde yer alır. Port Cannes olarak da bilinen liman 1957’de yapılan Gare Deniz Limanı yakınında bulunur. Yatların ve diğer yelkenlilerin liman olarak kullandığı bölgenin kuzeyinde gölgeli ağaçlarla kaplı dar antik sokakların sıralandığı Allees de la Liberta bölgesi yer alır. Sabahları renkli Çiçek Pazarı burada kurulur.

La Malmaison Müzesi

1863 yılında inşa edilen Grand Hotel bünyesinde yer alan Le Malmaison 1970’te müzeye çevrilmiştir. Bu küçük müze daha çok çağdaş sanatla ilgilenen turistler tarafından ziyaret edilir. Yıllık sergilerin yanı sıra yıllık fuarların da organize edildiği müzenin en önemli noktaları arasında Cesar, Picasso ve Miro’ya ayrılmış sergiler de yer alır.

Bellini Şapeli

1894’te Count Vitali tarafından inşa edilen Bellini Şapeli bir zamanlar Floransa tarzı bir villanın parçası olup güzel bir park içinde yer almaktadır. Kont’un silahlarının da yer aldığı şapel etkileyici bir saat kulesi ve ahşap merdivenli İtalyan Barok tarzı tasarıma sahiptir. 1953 yılında sanatçı Emmanuel Bellini tarafından satın alınıp sanat atölyesi olarak kullanılmıştır. Bugünlerde ise sanatçının kendi eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Müze saat 14 ile 17 arasında ziyarete açık olup giriş ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here